Informácie | Napísali o www.breviar.sk

^ Informácie

Správa TS ČBK ČBK

Dominikánský breviář také pro iOS
Správa TS ČBK, 29. 3. 2021: Domácí (v archíve TS ČBK)
Projekt online Liturgie hodin (Denní modlitby církve) breviar.cz opět přináší novinky na webu i aktualizace aplikací Breviář pro mobilní zařízení s Apple iOS a Google Android. Aplikace jsou bezplatné a dostupné na AppStore a Google Play.
Aplikace pro iOS (tedy pro iPhony a iPady, verze 1.6) po více než 2 letech přináší mnohá vylepšení, zejmnéna podporu pro nativní tmavý režim iOS. Je dostupný také kompletní text dominikánského breviáře; pro český breviář byl doplněn kalendář a vlastní texty pro bosé karmelitány (OCD).
Web je dostupný na adrese https://breviar.cz. K dispozici jsou plné texty Denní modlitby církve v českém překladu a propria, tedy kalendáře a vlastní texty, v češtině pro 5 řeholních rodin (premonstráti, kapucíni, salesiáni, františkáni, bosí karmelitáni) a také dominikánský breviář (hymny a žalmy v Renčově překladu).
(Text: Juraj Vidéky)
Autor článku: TS ČBK

Správa TK KBS TK KBS

Online Liturgia hodín má novinku - k dispozícii je v latinskom jazyku
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 01. 02. 2019 09:59, DOM: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Bratislava 17. mája (TK KBS) Projekt Online Liturgie hodín, ktorej sa už dvadsať rokov venujú aktívni dobrovoľníci, prináša novinku. K slovenskému, českému a maďarskému jazyku sa od 16.05.2020 pridala latinčina. Ide o bezplatnú offline (nevyžaduje pripojenie na internet) aplikáciu, ktorá sprístupňuje dennú modlitbu Cirkvi, modlitbu liturgie hodín, používateľom mobilných zariadení s operačným systémom Android. Pre systém Apple iOS je latinská verzia v procese prípravy. Aplikácie sú bezplatné a dostupné na Google Play a v AppStore. Online je latinský breviár k dispozícii na adrese breviar.sk/la.
"V jednoduchosti môžeme povedať, že ide o kompletný latinský breviár," informoval správca projektov on-line breviára Juraj Vidéky. "Je to niekoľkoročná, drobná a mravenčia práca na textoch, ktoré sme museli vo vlastnej réžii prenášať do elektronickej verzie našich HTML súborov, na ktorej spolupracovalo viacero kňazov i laikov. Vytvorilo sa dielo, ktoré presahuje hranice našej vlasti," dodal. Povolenie na použitie textov vydalo vatikánske vydavateľstvo Libreria Editrice Vaticana (LEV), ktoré je súčasťou Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice. Autori aplikácie povolenie uhradili z vlastných zdrojov.
Stránka Liturgie hodín breviar.sk funguje od roku 2000. Beží na serveroch Konferencie biskupov Slovenska. Vďaka mnohým dobrovoľníkom uzrelo svetlo sveta dielo, ktoré sa postupne rozširuje a poskytuje čoraz viac noviniek. Liturgia hodín (resp. posvätné ofícium) je denná modlitba katolíckej Cirkvi latinského obradu (rímskokatolíci). Modlia sa ju kňazi, rehoľníci a aj laici.
TK KBS informoval Juraj Vidéky

Správa TS ČBK ČBK

Nové aplikace v elektronickém breviáři ke stažení zdarma
Správa TS ČBK, 06. 02. 2019: Domácí (v archíve TS ČBK)
Projekt online liturgie hodin (denní modlitby církve) přináší vylepšení jak na webu, tak i v aplikaci "Breviář" určené pro mobilní zařízení s Apple iOS (tedy pro iPhony a iPady, verze 1.5) a OS Android (verze 2.9). Aplikace jsou bezplatné a dostupné na AppStore či Google Play.
Aplikace pro iOS po více než roce přináší mnohá vylepšení, zejména možnosti přepínání zobrazení přímo v textu modliteb (zobrazení nebo skrytí částí modliteb, možnost přepínat varianty textů, např. hymnů, možnost volby hymnů k volnému výběru, možnost slavit dané slavnosti s vyšším stupněm, tj. jako slavnost resp. svátek, i když jde jen o památku).
V české verzi je upravena informace o autorských právech textů, doplněn kalendář a vlastní texty pro františkány (OFM), částečně byly doplněny texty pro prodloužená slavení vigilií. Novinkou je také doplnění vynechávek ze žalmů podle liturgického překladu.
Web je dostupný na adrese breviar.cz. K dispozici jsou plné texty denní modlitby církve a propria, tedy kalendáře a vlastní texty, v češtině pro 4 řeholní rodiny (premonstráti, kapucíni, salesiáni, františkáni).
(Zdroj: Juraj Vidéky)
Autor článku: Monika Klimentová

Správa TK KBS TK KBS

Projekt online Liturgie hodín breviar.sk opäť prináša novinky na webe
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 01. 02. 2019 09:59, DOM: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Bratislava 1. februára (TK KBS) Projekt online Liturgie hodín breviar.sk opäť prináša novinky na webe, aktualizáciu aplikácie Breviár pre mobilné zariadenia s OS Android (verzia 2.9) a Apple iOS (verzia 1.5). Aplikácie sú bezplatné a dostupné na Google Play v a AppStore.
Aplikácia pre iOS po viac ako roku prináša mnohé vylepšenia, najmä rovnaké možnosti prepínania zobrazenia priamo v texte modlitieb (zobrazenie alebo skrytie častí modlitieb, možnosť priamo na mieste prepínať viaceré varianty textov, napr. hymnov, možnosť sláviť dané slávenie s vyšším stupňom, teda ako slávnosť resp. sviatok, hoci ide napr. o spomienku).
V slovenskej verzii sú kompletne sprístupnené predĺžené slávenia vigílií pre modlitbu posvätého čítania z dodatkov Liturgie hodín, čo v rámci mediálnych projektov na rok 2016 – 2018 podporila Rada pre spoločenské komunikačné prostriedky KBS, informoval TK KBS Juraj Vidéky.

Správa TK KBS TK KBS

Projekt breviar.sk – online Liturgia hodín má opäť ďalšie novinky
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 27. 12. 2017 19:05, DOM: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Bratislava 27. decembra (TK KBS) Projekt online Liturgie hodín breviar.sk opäť prináša novinky na webe aj aktualizáciu aplikácie Breviár, verzia 2.1, pre mobilné zariadenia s OS Android. Aplikácia je bezplatná a dostupná na Google Play. Výraznou zmenou v aplikácii je kompletne prepracované menu, vysúvateľné štandardne zľava, čomu je prispôsobená aj upravená grafická podoba webovej stránky. Autori vyšli v ústrety používateľom mobilnej aplikácie prispôsobenými tlačidlami pre modlitby.
Aplikácia pre Android umožňuje tiež hlasový výstup, teda strojové čítanie textu modlitieb. Režim na celú obrazovku (fullscreen) sa dá aktivovať/deaktivovať jednoduchým gestom dvojitého ťuknutia. Kalendár pre saleziánsku rodinu obsahuje texty pre spomienku bl. Titusa Zemana (8. januára), nedávno blahorečeného saleziána kňaza, informoval TK KBS Juraj Vidéky.

Správa TK KBS TK KBS

Projekt Liturgie hodín breviar.sk prináša novinky na stránke aj v aplikácii
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 04. 10. 2017 11:31, DOM: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Bratislava 4. októbra (TK KBS) Projekt online Liturgie hodín breviar.sk opäť prináša novinky na stránke, ako aj aktualizácie aplikácií Breviár pre mobilné zariadenia s Apple iOS (pre iPhony a iPady) a OS Android. Aplikácie sú bezplatné a dostupné na AppStore (resp. Google Play).
Najdôležitejšou novinkou je doplnenie poznámok v texte a pod čiarou pre druhé čítania v modlitbe posvätného čítania. Ide najmä o biblické odkazy, ktoré boli doplnené na základe českého a talianskeho vydania, keďže slovenská liturgia hodín tieto poznámky neobsahuje. Na webe a v aplikácii Breviár pre OS Android (aktuálna verzia 1.14.5) sú všetky biblické odkazy klikateľné a odkazujú na katolícky preklad Svätého Písma – Biblie – na adrese https://dkc.kbs.sk. Doplnenie poznámok pre druhé čítania podporila ako mediálny projekt Rada KBS pre masmédiá.
Verzia 1.4 aplikácie Breviár pre Apple iOS je po viac ako roku ďalšou veľkou aktualizáciou aplikácie a obsahuje tieto novinky:
  • Poznámky v texte a pod čiarou pre druhé čítania (posvätné čítanie).
  • Sobotná spomienka Panny Márie sa neponúka pri kolízii s iným mariánskym sviatkom.
  • Názvy liturgických období uvádzané s veľkým začiatočným písmenom.
  • Opravy v liturgickom kalendári a textoch (všeobecné, CSsR, OCD, OFM).
  • Nočný režim upraví aj farbu lišty.
  • Podpora pre iOS 11.
K dispozícii sú plné texty Liturgie hodín a propriá, teda kalendáre a vlastné texty, v slovenčine už pre 8 rehoľných rodín (redemptoristi, verbisti, františkáni, saleziáni, dominikáni, jezuiti, lazaristi a bosí karmelitáni).
TK KBS informoval Juraj Vidéky

Správa TS ČBK ČBK

Nové aplikace v elektronickém breviáři ke stažení zdarma
Správa TS ČBK, 07. 09. 2016: Domácí (v archíve TS ČBK)
Projekt online Liturgie hodin (Denní modlitby církve) ebreviar.cz opět přináší novinky na webu i aktualizace aplikací Breviář pro mobilní zařízení s Apple iOS (tedy pro iPhony a iPady) a OS Android. Aplikace jsou bezplatné a dostupné na AppStore, resp. Google Play.
Verze 1.3 aplikace Breviář pro Apple iOS je po více než půl roce další velkou aktualizací aplikace a obsahuje:
  • Kalendář a vlastní texty pro salesiánskou rodinu (SDB)
  • Možnost zobrazit/skrýt plné znění krátkých zpěvů (v ranních chválách a nešporách)
  • Možnost použít hymny k volnému výběru
  • Doplněné zakončení (závěrečné požehnání) do modliteb
  • Společné texty za zemřelé, ranní chvály, možnost vzít žalm 146 nebo 150
  • Popeleční středa, ranní chvály, žalmy ze středy 4. týdne žaltáře nebo z pátku 3. týdne žaltáře
  • Možnost zobrazit poznámky pod čarou ke druhým čtením (zatím pro mezidobí, advent a Vánoce)
  • Zvukový výstup pokračuje i při vypnuté (zamčené) obrazovce
  • Možnost odstranit barevné pozadí (pro denní režim se použije bílé, pro noční režim černé pozadí), např. pro použití na projektoru
Všechny tyto novinky byly zapracovány také pro OS Android; aktuální verze 1.14 kromě toho přináší tyto novinky:
  • Nová volba: Zobrazit tlačítko pro první nešpory pro neděle a slavnosti v den slavení
  • Možnost slavit slavení s vyšším stupněm (jako svátky/slavnosti). Jedná se o možnost slavit (nezávaznou) památku jako svátek nebo slavnost, resp. možnost slavit svátek jako slavnost
  • Vylepšený vzhled tlačítek pro jednotlivé modlitby
Všechny funkce, které se přímo netýkají mobilních zařízení, jsou dostupné také v internetové verzi na http://ebreviar.cz. Jedná se především o:
  • Možnost slavit slavení s vyšším stupněm (jako svátky/slavnosti)
  • Jednotlivá nastavení na úvodní obrazovce jsou přímo klikatelné
Web je dostupný (přesměrováním) také na adrese https://breviar.cz/. K dispozici jsou plné texty Denní modlitby církve a propria, tedy kalendáře a vlastní texty, v češtině pro 3 řeholní rodiny (premonstráti, kapucíni, salesiáni).
(Zdroj: Juraj Vidéky)
Autor: Zuzana Lášková

Správa TK KBS TK KBS

Novinky breviar.sk – online Liturgie hodín a aplikácií Breviár pre mobily
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 06. 09. 2016: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Bratislava 6. septembra (TK KBS) Projekt online Liturgie hodín breviar.sk opäť prináša novinky na webe aj aktualizácie aplikácií Breviár pre mobilné zariadenia s Apple iOS (teda pre iPhony a iPady) a OS Android. Aplikácie sú bezplatné a dostupné na AppStore resp. Google Play.
Verzia 1.3 aplikácie Breviár pre Apple iOS je po viac ako polroku ďalšou veľkou aktualizáciou aplikácie. Doplnenený bol partikulárny kalendár slovenských rímskokatolíckych diecéz (od 1. júna 2016); kalendár a vlastné texty pre bosých karmelitánov (OCD), vincentínsku rodinu (CM) a jezuitov (SJ); zakončenia (záverečné požehnania) do modlitieb; ofícium za zosnulých, ranné chvály, možnosť vziať žalm 146 alebo 150; Popolcová streda, ranné chvály, možnosť vziať psalmódiu zo stredy 4. týždňa žaltára resp. z piatka 3. týždňa žaltára. Zároveň pribudla možnosť zobraziť kompletné texty žalmov (vrátane vynechávok). Novinkou je aj zvukový výstup na stránke, ktorý pokračuje aj pri vypnutej obrazovke. Užívatelia tiež majú možnosť odstrániť farebné pozadie (pre denný režim sa použije biele, pre nočný režim čierne pozadie), napr. kvôli použitiu na premietačke.
Všetky tieto novinky boli zapracované aj pre OS Android. Jeho aktuálna verzia 1.14 okrem toho prináša ďalšie novinky. Záujemcovia si môžu zobraziť tlačidlo pre prvé vešpery pre nedele a slávnosti v deň slávenia, ďalej majú možnosť sláviť slávenia s vyšším stupňom (ako sviatky/slávnosti). Ide o možnosť sláviť (ľubovoľnú) spomienku ako sviatok alebo slávnosť, resp. možnosť sláviť sviatok ako slávnosť. V tejto verzii je tiež vylepšený vzhľad tlačidiel pre jednotlivé modlitby.
Všetka funkčnosť, ktorá sa netýka špeciálne mobilných zariadení, je dostupná aj v internetovej verzii na http://breviar.sk. Ide najmä o možnosť sláviť slávenia s vyšším stupňom (ako sviatky/slávnosti) a jednotlivé nastavenia na úvodnej obrazovke sú priamo klikateľné. K dispozícii sú plné texty Liturgie hodín a propriá, teda kalendáre a vlastné texty, v slovenčine už pre 8 rehoľných rodín (redemptoristi, verbisti, františkáni, saleziáni, dominikáni, jezuiti, lazaristi a bosí karmelitáni).
Stránka Liturgie hodín breviar.sk funguje od roku 2000. Beží na serveroch Konferencie biskupov Slovenska. Vďaka mnohým dobrovoľníkom uzrelo svetlo sveta dielo, ktoré sa postupne rozširuje a poskytuje čoraz viac noviniek. Liturgia hodín (resp. posvätné ofícium) je denná modlitba katolíckej Cirkvi latinského obradu (rímskokatolíci). Modlia sa ju kňazi, rehoľníci a laici.
TK KBS informoval Juraj Vidéky

Správa TK KBS TK KBS

Nové slávenia sú dostupné i v online Liturgii hodín a aplikácii Breviár
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 13. 05. 2016: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Bratislava 13. mája (TK KBS) Iba niekoľko dní od zverejnenia dekrétu, ktorým sa do kalendára pridávajú nové slávenia (ľubovoľné spomienky), boli tieto slávenia zapracované do online Liturgie hodín (http://breviar.sk) aj do novej verzie aplikácie Breviár (1.13) pre mobilné zariadenia s OS Android. Aplikácia (a samozrejme aj online Liturgia hodín na internete) okrem uvedenej novinky ponúka možnosť zobraziť navigačné šípky v texte, možnosť zobraziť/skryť plné znenie krátkych responzórií (v ranných chválach a vešperách) a zobraziť spoločné texty (vrátane ofícia za zosnulých).
Odkazy na aplikácie i ďalšie informácie môžete nájsť na titulnej stránke projektu http://breviar.sk.
TK KBS informoval Juraj Vidéky

Správa TK KBS TK KBS

Nové verzie mobilných aplikácií pre dennú modlitbu Cirkvi – Liturgiu hodín
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 19. 03. 2015: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Bratislava 19. marca 2015 (TK KBS) Projekt online Liturgie hodín breviar.sk prináša aktualizácie aplikácií Breviár pre mobilné zariadenia s Apple iOS (teda pre iPhony a iPady) a OS Android. Ide o bezplatné offline aplikácie dostupné na AppStore resp. Google Play, ktorá sprístupňuje dennú modlitbu Cirkvi, modlitbu liturgie hodín, používateľom týchto mobilných zariadení. Okrem toho projekt prináša aj „aplikáciu“ pre mobilné zariadenia s OS Windows Phone 8 a vyšším – ide o offline export predgenerovaných textov modlitieb na rok 2015.
Verzia 1.1 aplikácie Breviár pre Apple iOS je po viac ako roku prvou veľkou aktualizáciou aplikácie a obsahuje tieto novinky:
  • Hlasový výstup priamo z modlitby.
  • Prepínanie denný/nočný režim priamo z modlitby.
  • Možnosť voľby liturgického kalendára (rehoľné propriá).
  • Samozrejmosťou je podpora pre iPhone 6/6+.
Verzia 1.11 aplikácie Breviár pre OS Android prináša po temer polroku tieto novinky:
  • Prepínanie nočného/denného režimu priamo v hlavnom menu.
  • Väčšia výška riadkov pre lepšiu čitateľnosť.
Odkazy na aplikácie i ďalšie informácie môžete nájsť na titulnej stránke projektu http://breviar.sk. Tvorcovia privítajú pripomienky a spätnú väzbu k aplikáciám i samotnému projektu na adresách apple@breviar.sk resp. android@breviar.sk.
TK KBS informoval Juraj Vidéky

Správa TS ČBK ČBK

Nové verze mobilních aplikací Breviář
Juraj Vidéky
Správa TS ČBK, 20. 3. 2015, 14:20: Z domova (v archíve TS ČBK)
Uživatelům mobilních zařízení se systémem Apple iOS, Android nebo Windows Phone se nově nabízí aplikace pro Denní modlitbu církve.
Projekt online Liturgie hodin breviar.sk přináší aktualizace aplikací Breviář pro mobilní zařízení s Apple iOS (tj. iPhony a iPady) a OS Android. Tyto bezplatné aplikace použitelné i bez připojení k internetu nabízí uživatelům Denní modlitbu církve.
Projekt také přináší předgenerované modlitby na rok 2015 pro mobilní zařízení s OS Windows Phone 8 a vyšším.
Verze 1.1 aplikace Breviář pro Apple iOS je více než po roce první velkou aktualizací programu a obsahuje tyto novinky:
  • hlasový výstup přímo z modlitby,
  • přepínání denního / nočního režimu přímo z modlitby,
  • možnost volby liturgického kalendáře (vlastní texty řeholí),
  • podpora pro iPhone 6/6+.
Verze 1.11 aplikace Breviář pro OS Android přináší po téměř půlroce tyto novinky:
  • přepínání denního / nočního režimu přímo v hlavním menu,
  • výška řádku pro lepší čitelnost.
Další informace naleznete na stránce ebreviar.cz. Tvůrci projektu uvítají případné připomínky a zpětnou vazbu, kterou je možné zasílat na adresu apple@breviar.sk resp. android@breviar.sk.
(TK KBS)
Autor: Ondřej Mléčka

Správa TS ČBK ČBK

Breviář pro iPhone a iPad
Juraj Vidéky
Správa TS ČBK, 19. 02. 2014: Z domova (v archíve TS ČBK)
Pro uživatele mobilních zařízení s Apple iOS vychází bezplatná aplikace Breviář, která zpřístupňuje texty denní modlitby církve.
Offilne aplikace (nevyžaduje připojení k internetu) vychází v rámci projektu ebreviar.cz a je zdarma k dispozici v českém, slovenském a maďarském jazyce v Appstoru na adresách:
  • čeština: https://itunes.apple.com/us/app/breviar/id818790371?ls=1&mt=8
  • slovenština: https://itunes.apple.com/us/app/breviar/id818787573?ls=1&mt=8
  • maďarština: https://itunes.apple.com/us/app/breviar/id818769806?ls=1&mt=8
Na stránkách Google Play je také k dispozici aplikace s denní modlitbou církve pro systémy s operačním systémem Android.
Vývoj breviáře pro Apple iOS realizuje ve spolupráci s autorem on-line liturgie hodin Jurajem Vidékym také Ákos Gyimesi z Maďarska, k němuž se připojil vývojář pro iPady Oto Komiňák. Se zabezpečením pomáhá maďarská jezuitská provincie.
Autor: Ondřej Mléčka

Biskupství královéhradecké BiKH

Breviář nově v iPhone. Funguje i bez připojení
Biskupství královéhradecké, 19. 02. 2014 (priamy odkaz na bikh.cz)
Od úterý 18. února si mohou uživatelé iPhonů a iPadů stáhnout aplikaci s modlitbami Breviáře v off-line verzi.
Denní modlitbu církve se stále více kněží i laiků modlí z displeje telefonu, který je pořád po ruce. Od úterý 18. února je poprvé k dispozici aplikace Breviář pro iPhone a iPad v češtině a v off-line verzi. Pro přístup k modlitbám tedy není třeba připojení k internetu, což je zvlášť praktické na cestách a v zahraničí.
Aplikace, která je zdarma dostupná na App Store (zde externí odkaz), nabízí na každý den kompletní sadu modliteb Breviáře - uvedení do první modlitby dne, modlitbu se čteními, ranní chvály, tři modlitby uprostřed dne, nešpory i kompletář. Také je možné si zvolit, které části ze společných textů má aplikace na daný den zobrazovat. Kromě české varianty je v App Store ke stažení také verze slovenská a maďarská.
Na aplikaci se podíleli slovenští programátoři, pražské a olomoucké arcibiskupství, její dokončení podpořil také královéhradecký biskup Jan Vokál, který předsedá Radě pro informační technologie České biskupské konference.
Aplikace s breviářem je již dostupná také pro platformy Android a Windows Phone, nabídka je tedy nyní kompletní.
Nedávno byla pro iPhone a iPad zprovozněna také aplikace Liturgie.cz, která nabízí různé texty pro kněze "do terénu" - například k žehnání či udělování svátostin.

Stránky KNEZ.CZ

Dne 18. února 2014 byla v APPLE AppStoru publikována off-line verze Liturgie hodin - Breviáře
Josef Ptáček
Stránky KNEZ.CZ, 19. 02. 2014 (priamy odkaz na knez.cz)
V současné době je k dispozici off-line verze Breviáře pro všechny významné mobilní platformy - iOS, Android a Windows Phone. Aplikace jsou k dispozici zcela zdarma, náklady hradí jednotliví vývojáři ze svých soukromých prostředků.
Breviář najdete v APPLE AppStore pod heslem "Breviář" nebo prostřednictvím iTunes. Jedná se o společnou verzi pro iPhone i iPad.
Odkazy na verze pro další operační systémy najdete na webu eBreviar.cz.
V následujících měsících bude probíhat další část revize a úprav textů modliteb a průběžný vývoj jednotlivých aplikací.
Na tomto místě je vhodné připomenout, že se jedná o výsledek několikaroční intenzivní spolupráce řady diecézí a jednotlivců z České republiky, Slovenska a Maďarska.
Hlavním koordinátorem celého projektu je Mgr. Juraj Vidéky ze Slovenska, kterému patří veliké poděkování za všechny uživatele.

Správa TK KBS TK KBS

Bezplatná aplikácia sprístupňuje v troch jazykoch dennú modlitbu Cirkvi
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 18. 02. 2014: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Bratislava 18. februára (TK KBS) Projekt on-line Liturgie hodín breviar.sk prináša aplikáciu s názvom Breviár pre mobilné zariadenia s Apple iOS (teda pre iPhony a iPady). Ide o bezplatnú offline (nevyžaduje pripojenie na internet) aplikáciu, ktorá sprístupňuje dennú modlitbu Cirkvi, modlitbu liturgie hodín, používateľom týchto mobilných zariadení. Pripomienky a spätnú väzbu je možné poslať na adresu: apple@breviar.sk.
Okrem slovenskej aplikácie je dostupná aplikácia Breviář v českom jazyku a Zsolozsma v maďarskom jazyku, všetky bezplatne v AppStore na týchto adresách:
  • slovenský jazyk: https://itunes.apple.com/us/app/breviar/id818787573?ls=1&mt=8
  • český jazyk: https://itunes.apple.com/us/app/breviar/id818790371?ls=1&mt=8
  • maďarský jazyk: https://itunes.apple.com/us/app/breviar/id818769806?ls=1&mt=8
Aplikácia pre Apple iOS je druhou offline aplikáciou po aplikácii pre mobilné zariadenia (smartfóny a tablety) s operačným systémom Android, ktorá je dostupná bezplatne na Google Play.
Projekt vývoja aplikácií pre Apple iOS realizuje v spolupráci s autorom projektu online Liturgie hodín od roku 2013 Ákos Gyimesi z Maďarska, ku ktorému sa nedávno pripojil najmä vývojom pre iPady ďalší Slovák Oto Komiňák. So zabezpečením projektu pre Apple iOS pomáha maďarská jezuitská provincia.
Stránka Liturgie hodín breviar.sk funguje od roku 2000. Beží na serveroch Konferencie biskupov Slovenska. Vďaka mnohým dobrovoľníkom uzrelo svetlo sveta dielo, ktoré sa postupne rozširuje a poskytuje čoraz viac noviniek. Liturgia hodín (resp. posvätné ofícium) je denná modlitba katolíckej Cirkvi latinského obradu (rímskokatolíci). Modlia sa ju kňazi, rehoľníci a aj laici.
TK KBS informoval Juraj Vidéky

Správa TK KBS TK KBS

Na webstránke on-line Liturgie hodín pribudli dominikánske propriá
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 02. 03. 2013: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Bratislava 2. marca (TK KBS) - Pred niekoľkými dňami boli na webových stránkach projektu on-line Liturgie hodín http://breviar.sk uverejnené propriá pre Rehoľu kazateľov (dominikáni). Vlastné slávenia je možné zobraziť prepnutím kalendára. Webová stránka projektu obsahuje kompletnú liturgiu hodín v slovenskom, českom a maďarskom jazyku. Pre slovenskú verziu sú okrem dominikánskych k dispozícii aj propriá pre ďalšie rehoľné rodiny, kongregácie či inštitúty zasväteného života. Dominikánske propriá (modlitby pre aktuálny deň) možno zobraziť na tomto skrátenom odkaze - http://breviar.sk/cgi-bin/l.cgi?qt=pdnes&k=op
Webové stránky online Liturgie hodín http://breviar.sk umožňujú nastavovať rozličné možnosti pre výsledné modlitby. Tak je možné na jednej strane zobraziť temer presne rovnaký text, ako je v tlačenej Liturgii hodín, na druhej strane, najmä pre mobilné zariadenia, je možné nakonfigurovať výstup tak, že priamo v texte modlitby sa nachádzajú (akoby formou rubrík) živé hypertextové odkazy, ktoré vo výslednom texte vkladajú/skrývajú určité časti modlitieb (napr. chválospevy, ako je Benediktus či Magnifikat; možnosť voľby hymnov napr. pre kompletórium alebo posvätné čítanie v Cezročnom období a pod.). Nedávno boli zapracované viaceré nové takéto možnosti.
Dominikánske propriá pre liturgiu hodín sú taktiež prítomné v aplikácii "Breviary" pre zariadenia s operačným systémom Android. Najnovšia verzia aplikácie (1.8.6) vydaná v piatok 1. marca 2013, má predvolený nočný režim a zobrazovanie rozličných možností priamo v texte modlitieb. Všetky nastavenia sa dajú prispôsobovať voľbami na úvodnej obrazovke (menu "Nastavenia").
TK KBS informoval Juraj Vidéky

Správa TK KBS TK KBS

Liturgia hodín už 10 rokov na internete
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 17. 03. 2010: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Na Veľkú noc 2010 uplynie 10 rokov, čo bola spojazdnená a zverejnená internetová stránka Liturgie hodín www.breviar.sk. Svetlo sveta uzrelo dielo, ktoré po desiatich rokoch poskytuje kompletné texty Liturgie hodín.
Stránky www.breviar.sk ponúkajú kompletnú Liturgiu hodín v slovenčine vrátane posvätných čítaní (od roku 2006 aj v českom jazyku, kedy vznikol dcérsky projekt www.ebreviar.cz). Výhodou oproti inojazyčným stránkam venovaným Liturgii hodín je, že modlitby nie sú pre jednotlivé dni vytvorené napevno, ale modlitbu je možné na akýkoľvek deň (i do minulosti a budúcnosti) vygenerovať – poskladať presne tak, ako to pozná každý, kto sa modlí breviár. Práve preto je stránka www.breviar.sk veľkou pomocou najmä pre laikov a tých, ktorých od modlitby Liturgie hodín odrádza "náročné" listovanie a prevracanie stránok s mnohými záložkami. Zo stránok je možné vytlačiť konkrétnu modlitbu (napr. ranných chvál, vešpier) v jednom súvislom celku bez obtiažneho "listovania" a spájania rôznych častí modlitby.
Okrem modlitieb breviára stránky www.breviar.sk umožňujú zobraziť liturgický kalendár na zadané obdobie (mesiac, rok), môžete si tiež zobraziť tabuľku dátumov pohyblivých slávení pre zadané roky. Na stránkach sú publikované aj kompletné Všeobecné smernice o liturgii hodín vrátane Všeobecných smerníc o liturgickom roku a o kalendári. Texty Liturgie hodín sú publikované s povolením SSV a môžu byť voľne publikované a šírené (len pre nekomerčné účely). Plný text súhlasu (licencie) môžete nájsť na internetovej adrese http://www.breviar.sk/licencia.htm.
Stránky ponúkajú aj možnosť stiahnutia predgenerovaných modlitieb vo formátoch HTML, eBook a OMS pre použitie vo väčšine mobilných telefónov.
Modlitby sú vytvorené vopred na celý liturgický resp. kalendárny rok; pre rok 2010 je možné ich stiahnuť z nasledujúcej adresy: http://www.breviar.sk/download/predgenerovane/
Pri príležitosti desaťročného jubilea projektu on-line Liturgie hodín sme pripravili možnosť pozrieť si historické verzie stránok (ako vyzerali od roku 2001). Môžete si ich pozrieť na nasledujúcom odkaze: http://www.breviar.sk/old/
TK KBS informoval Juraj Vidéky

http://cerven.blog.sme.sk SME blog

Keď sa farár hrá s mobilom...
Jozef Červeň
http://cerven.blog.sme.sk, pondelok 21. januára 2008 08:00
Cestou cez Čechy som konečne chcel prenocovať v nejakom moteli, alebo v nejakej ubytovni. Všetky motely vedľa hlavných ťahov boli predražené, tak som išiel podľa mapy jedným bočným ťahom za jednoduchou reklamou motela, ktorá vedľa oostatných reklamných tabúľ vyzerala ako ich schudobnelá sestra. Nesklamala ma. Doviedla ma do jednej dedinky, kde som mohol za naozaj ľudovú cenu prenocovať v turistickej ubytovni. Predchádzajúcu noc som prespal v aute, a bol som dosť skrehnutý, tak som si do miestnej krčmičky zašiel na pohár vareného vína. Myslel som, že trošku podebatujem s miestnymi, no jeden nejaký asi lokálny umelec sa tam pokúšal o karaoke šou trampských pesničiek. V tom hluku sa veľmi debatovať nedalo, tak som si vytiahol mobil a...
Možno ste tipovali, že som si zapol nejakú hru, alebo, že som si prezeral fotografie, alebo že som si vložil do uší slúchadlá, a pustil si vlastnú hudbu. Nie, nalistoval som si adresár zvaný breviár a úplne pokojne, popíjajúc červené vínko (ktoré ináč bolo hnusné) som sa pomodlil večernú modlitbu, nazvanú vešpery. Aj napriek hluku som sa dokázal sústrediť – asi zvyk z Lunika IX. :-) V duchu som sa popri modlitbe zabával nad tým, že asi nikto netuší, čo ten neznámy cudzinec robí so svojím mobilom. Modlitba breviára pozostáva pre kňaozov z piatich samostatných modlitieb. Posvätné čítanie, ranné chvály, modlitba cez deň, vešpery a kompletórium.
Ku každodennej modlitbe breviára sa my kňazi zaväzujeme už pri diakonskej vysviacke. Celkovo sú to štyri knihy a každá má okolo dvetisíc strán. V priebehu roka sa pomodlíme všetky štyri knihy. Modlitby v breviári idú väčšinou zaradom, ak však príde nejaká spomienka, alebo sviatok, je potrebné nalistovať zvlášť hymnus, zvlášť žalmy a zvlášť čítania, a to listovanie dopredu-dozadu mňa osobne niekdy pri modlitbe dosť oberá o sústredenie. Jednou z výhod modlitby breviára v mobile je tá, že sa zo stránky breviar.sk dajú stiahnuť všetky predgenerované modlitby na celý rok dopredu, a už netreba listovať v knihách, ale stačí šípkami posúvať text smerom dolu.
Týmto článkom by som sa chcel poďakovať tvorcovi stránok, ktorý sa volá Juraj Vidéky. Vďaka nemu som si z tejto stránky mohol hneď na začiatku roka stiahnuť všetky modlitby na celý rok 2008. Nie je to až také veľké. Momentálne tam mám 1730 súborov, ktoré dokopy majú niečo cez 17MB. Stačí mať mobil s takouto voľnou pamäťou a prehliadač, ktorý dokáže zobraziť dokumenty s príponou *.htm. Takýto breviár je veľmi praktický pre kňazov aj rehoľníkov, ktorí sa vyberú niekde do hôr na výlet. Môžu si ho odtiaľ stiahnuť aj študenti, či rodičia, ktorí sa v kľude chcú niekedy pomodliť túto modlitbu. Je stále poruke, a dá sa v kľude pomodliť aj za šera.
Ja som sa v krčme modlil breviár iba raz, väčšinou sa modlievam cez voľné hodiny v škole. Moji kolegovia kňazi sa už nečudujú, keď na spoločnú modlitbu namiesto knihy vyťahujem mobil, už si zvykli. Keď niekde uvidíte kňaza, ako zahĺbený možno niekde v parku, alebo cez nejakú voľnú hodinu v škole, "listuje" vo svojom mobile, možno sa práve modlí aj za vás. Modlitba breviára je totiž modlitba, ktorú sa modlievame za celý svet.
Publikované s láskavým súhlasom autora.

Katolický týdenník Katolický týdenník

Breviář můžete nechat doma. Je na internetu.
Gabriela Plačková
Katolický týdeník, 13. 3. 2007
Jste zvyklí modlit se denně breviář, ale jakmile opustíte svůj domov, tak se vám zdá být kniha denních modliteb církve celkem po právu velkou zátěží? Nebo jste toho názoru, že tištěným knihám už odzvonilo? Řešením mohou být internetové stránky www.ebreviar.cz. Díky tomuto webu k modlitbě breviáře stačí počítač s připojením na internet a v budoucnosti snad jen mobilní telefon.
"Když jsem zjistil, že se breviář lze modlit prostřednictvím internetu, začal jsem toho na svých cestách díky svému kapesnímu počítači využívat. Texty jsem ale mohl číst jen ve slovenské verzi, česká totiž neexistovala," říká kaplan z Bílovic u Uherského Hradiště Jan Franta. Kontaktoval tedy správce slovenského breviáře Juraje Vidéku a začal s ním spolupracovat. Za přispění ochotného kněze Zdeňka Graase a s pomocí asi třiceti dobrovolníků se za půl roku podařilo Janu Frantovi získat v digitální podobě takřka všechny texty breviáře. Poslední část již čeká jen na naformátování do daného kódu, s nímž bude program pracovat. Podle P. Franty navštěvuje v současnosti webový breviář denně kolem dvou stovek lidi. "Modlitbu z knihy ale nechceme nahradit počítačem. I já se raději modlím z ní než před monitorem," dodává kaplan. Ale například pro lidi mající problémy se zrakem je breviář na internetu jedinou možností, jak se ho pomodlit. Pro leckoho jsou totiž písmenka v knize příliš malá. Stejně tak umožňuje ebreviář denní modlitbu církve lidem, kteří by se ho rádi modlili i během dne, ale vláčet s sebou knihu do práce a pak v ní listovat je pro ně příliš náročné. "Když sedíte v kanceláři plné lidí, stačí si dané stránky otevřít a kliknutím vybrat, jakou část modliteb pro daný den se chcete pomodlit. Otevřou se vám souvisle za sebou řazené texty, které má daná modlitba obsahovat," popisuje P. Franta. V budoucnosti by mělo být podle P. Jana Franty možné stáhnout si texty breviáře do svého mobilního telefonu a pak si jen každý den vyhledat příslušné modlitby.
Publikované s láskavým zvolením KT.

http://katarinagajdosova.blog.sme.sk SME blog

Neochabujme v modlitbe, ani on-line
Katarína Gajdošová
http://katarinagajdosova.blog.sme.sk, štvrtok 8. februára 2007 15:53
„Vytrvajte v modlitbe.“ Tak nám to bolo povedané, tak sme boli vyzvaní. Jednou z možností vytrvalosti...
...je aj Liturgia hodín na posvätenie času, známa ako breviár, ktorá už v súčasnosti nie je len záležitosťou kňazov či rehoľníkov. S touto modlitbou sa dnes čoraz častejšie stretávame u nezasvätených veriacich, v manželstvách, spoločenstvách. Im povinnosť vykonávania tejto modlitby nevyplýva zo žiadnych cirkevných predpisov, ako je to v prípade spomínaných kňazov a rehoľníkov/rehoľníčok. Mnohí sa utiekajú k modlitbe, ktorá úzko súvisí s celým priebehom dňa, pre jej spätosť s Cirkvou v presne stanovených hodinách dňa.
Skoro ráno, mohli by sme povedať ešte pred svitaním zornice – približne okolo druhej hodiny vstávajú členovia istých reholí, aby o tomto čase velebili Pána slovami Posvätného čítania (iní konajú túto modlitbu v stanovených hodinách počas dňa). O šiestej hodine sa Cirkev spája slovami modlitby ranných chvál, o 9:00, 12:00 či 15:00 zas Modlitbou cez deň. O 17:00 slávi spoločenstvo veriacich na celom svete modlitbu vešpier a pred spaním, zväčša individuálne, pristupujú veriaci k modlitbe kompletória. Asi takto je v stručnosti štruktúrovaná Liturgia hodín na posvätenie času.
Breviár má dva knižné varianty. Laický – ten neobsahuje Posvätné čítania na každý deň, je jednozväzkový. Kňazský, ktorý má štyri zväzky rozdelené podľa liturgických období s príslušnými Posvätnými čítaniami na jednotlivé dni. Ak má laický kresťan záujem o knižnú verziu kňazského breviára, chodí v súčasnosti od dverí jedného kresťanského kníhkupectva k druhému a všade dostáva rovnakú odpoveď. Negatívnu. Jedine u karmelitánov na Medenej ulici v Bratislave ho potešia, ale len českou verziou všetkých štyroch zväzkov hľadaného súboru.
Ak by sa vám aj podarilo spomínanú publikáciu nájsť, pripravte sa na mastnú sumu, keďže všetky štyri zväzky breviára vám odľahčia peňaženku o čosi viac ako 4000,- Sk.
Z finančných, no najmä ľudských dôvodov prišiel s ponukou neustálej modlitby Liturgie hodín na posvätenie času správca internetovej stránky www.breviar.sk. Práca na nej trvala niekoľko rokov, bolo do nej zapojených niekoľko desiatok dobrovoľníkov, ktorí texty z tlačenej verzie kňazského breviára prepisovali do elektronickej podoby, skenovali ich, aby sa veriaci mohli dostať k presným a plným verziám nielen ranných chvál a vešpier, ale aj Posvätného čítania počas roka, v dňoch všetkých sviatkov a slávností. Dnes je používateľom k dispozícii väčšina textov Liturgie hodín na posvätenie času, ktoré sa automaticky generujú na každý deň zo všetkých textov, ktoré majú používatelia k dispozícii. Konferencia biskupov Slovenska i Spolok svätého Vojtecha aktivitu dobrovoľníkov on-line verzie breviára schválili a podporili. V súčasnej dobe technického pokroku je správne, aby aj taká modlitba, ako je Liturgia hodín na posvätenie času, mala svoje zastúpenie v elektronickej verzii prístupnej veriacim kedykoľvek a odkiaľkoľvek z internetovej stránky. Výhodou elektronickej verzie breviára a ústretovosťou jej správcu je možnosť stiahnutia programu na generovanie jednotlivých modlitieb v roku priamo do počítača veriacich, čo umožňuje modlitbu aj vtedy, keď nie je možné pripojenie do Internetu.
Ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k veľkému a užitočnému dielu, dielu modlitby. Aj vašou zásluhou sa môže častejšie a bez prekážok pridať náš hlas k spevu anjelov a ostatných členov putujúcej Cirkvi pri odriekaní Pánovým ušiam lahodiacej modlitby.
Publikované s láskavým súhlasom autorky.

Katolícke noviny Katolícke noviny

Modliť sa s Cirkvou piesne chvál www.breviár.sk
Martina Grochálová
Katolícke noviny č. 42/2006, 19. 10. 2006
„Keď sa modlíme offcium, v Kristovi znejú naše hlasy a jeho hlas znie v nás,“ napísal v apoštolskej konštitúcii Pieseň chvály pápež Pavol VI. Liturgia hodín sa stala modlitbou Cirkvi a modlievajú sa ju nielen kňazi a rehoľníci, ale aj mnohí laici. Na to, aby bola sprístupnená širokej verejnosti, sa podujal jeden z nich – Juraj Vidéky, keď už roku 1999 sprevádzkoval webovú stránku www.breviar.sk, ktorá má pomôcť spievať túto pieseň chvály.
S akým zámerom vznikla vaša webová stránka?
Počas štúdia na vysokej škole ma kamarát priviedol k modlitbe Liturgie hodín a priniesol mi jednozväzkový breviár. Keď sme chodili na stanovačky a víkendové akcie, uvedomil som si, že často beriem veľmi objemnú knihu kvôli pár stránkam textov modlitieb. Prvým impulzom bola teda pohodlnosť, ako to býva aj pri niektorých vynálezoch. Zároveň v tom čase nebolo vôbec jednoduché získať breviár, a ak sme sa chceli modliť ako spoločenstvo, tlačili sme sa aj desiati pri jednom-dvoch breviároch. Išlo teda o snahu rozšíriť texty modlitieb, aby sa k nim dostalo viac ľudí.
Čo všetko webové stránky ponúkajú?
V prvom rade texty modlitieb pre ranné chvály, modlitbu cez deň, posvätné čítanie, vešpery a kompletórium pre ľubovoľný zvolený deň. Zároveň ponúkajú liturgický kalendár či možnosť zobraziť všetky prikázané sviatky a slávnosti na daný rok. Modlitby nie sú staticky uložené na serveri, ale každú z nich program skladá z jednotlivých častí, podobne ako keď modliaci vyhľadáva jednotlivé časti modlitieb v tlačenom breviári.
Používajú vašu stránku len kňazi?
Zaiste je pomôckou nielen pre nich, ale aj pre mnohých laikov. Napríklad kňazi si pri organizovaní duchovných obnov môžu vytlačiť a namnožiť texty modlitieb pre celé skupiny a mnohí laici, ktorí nemajú tlačený breviár, sa môžu modliť pred prácou cez internet alebo doma so svojimi rodinami.
Máte informácie o tom, či je o stránku záujem a či je skutočne využívaná?
O využívanosti stránok hovoria štatistiky, hoci automatické nástroje vždy počítajú strojovo a nedá sa z nich presne zistiť, koľko ludí stránky iba navštívi a kolko sa zo zobrazených textov aj modlí. Orientačne je počet návštevníkov asi 300-500 za deň, čo by znamenalo silnú komunitu modliacich sa. O využívanosti stránky svedčia aj stovky e-mailových správ. Niektoré sú ďakovné, mnohé obsahujú podnety na ďalšie zlepšenia stránok a sú aj také, ktoré ma upozorňujú na chyby a preklepy v textoch či na chyby programu, ktorý stránky generuje. Stránky ponúkajú aj tzv. off line verziu – breviár si môžu záujem-c ovia stiahnuť a ako program používať na svojich domácich počítačoch bez potreby pripojenia na internet. O stránky prejavujú záujem aj česky hovoriaci katolíci, a preto nedávno vznikol dcérsky projekt www.ebreviar.cz.
Má vaša stránka povolenie Katolíckej cirkvi?
Kódex kanonického práva neurčuje potrebu cirkevného schválenia pre internetové projekty. Texty modlitieb preberané z tlačených vydaní breviára boli postupne prevádzané do elektronickej podoby v rámci projektu, ktorý podporila Rada KBS pre spoločenské komunikačné prostriedky ako mediálny projekt s evanjelizačným zameraním. S veľkou radosťou som privítal, že 13. septembra dal Spolok sv. Vojtecha (SSV) súhlas na použitie textov liturgie hodín a katechéz, na ktoré vlastní autorské práva. Texty na stránke www.breviar.sk sú teda publikované s povolením SSV a môžu byť voľne publikované a šírené, avšak len na nekomerčné účely.
Čo pre vás osobne znamená liturgia hodín?
Breviár sa modlím už približne desať rokov a za ten čas je pre mňa najmä útočiskom v časoch duchovnej vyprahnutosti. Ako hovorí príslovie, „zachovaj poriadok, on zachová teba“. V radostných časoch je odrazovým mostíkom, v časoch sucha pevnou skalou, o ktorú sa môžem oprieť, V každom prípade má táto modlitba pre mňa aj spoločenskú dimenziu – hoci sa ju modlím najčastejšie sám, predsa sa v nej spájam s celou Cirkvou.
 
Čo je to?
Liturgia hodín (posvätné ofícium) – denná modlitba Katolíckej cirkvi latinského obradu. Modlia sa ju kňazi, rehoľníci i laici.
Breviár – kniha obsahujúca texty liturgie hodín, väčšinou Štvorzväzková
Ordinárium – opis spôsobu, akým sa modlí liturgia hodín.
 
„Kresťanská modlitba je predovšetkým modlitba celého spoločenstva ludí, ktoré si Kristus pridružil.“
„Preto sa modlitba posvätných hodín predkladá všetkým veriacim v Krista, a to aj tým, ktorí podľa zákonov Cirkvi nie sú povinní ju recitovať.“
„Táto modlitba však dostáva svoju jednotnosť z Kristovho srdca.“
Z apoštolskej konštitúcie pápeža Pavla VI. Pieseň chvály
Písané pre Katolícke noviny. Publikované s láskavým zvolením KN.

Správa TK KBS TK KBS

Internetová stránka Liturgie hodín ponúka texty s povolením SSV
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 22. 09. 2006: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Dňa 13. septembra 2006 dal Spolok svätého Vojtecha (SSV) súhlas na použitie textov Liturgie hodín a katechéz, na ktoré vlastní autorské práva. Texty modlitieb a katechéz na www.breviar.sk sú teda publikované s povolením SSV a môžu byť voľne publikované a šírené (len pre nekomerčné účely).
Plný text súhlasu (licencie) môžete nájsť na internetovej adrese http://www.breviar.sk/licencia.htm.

Správa TK KBS TK KBS

Internetová stránka Liturgie hodín opäť bohatšia
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 13. 04. 2006: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Na Veľkú noc 2006 uplynie presne 6 rokov, čo bola spojazdnená a zverejnená internetová stránka Liturgie hodín www.breviar.sk. Vďaka mnohým dobrovoľníkom tak uzrelo svetlo sveta dielo, ktorž sa postupne rozširuje a poskytuje čoraz viac textov Liturgie hodín.
Stránka už od svojho spustenia obsahuje modlitbu ranných a večerných chvál (vešpier), ako aj kompletné ordinárium z breviára. Za posledný rok boli stránky obohatené o takmer kompletné modlitby posvätných čítaní a modlitby cez deň.
Výhodou oproti inojazyčným stránkam pre liturgiu hodín je fakt, že modlitba ranných a večerných chvál nie je pre každý deň prepisovaná manuálne, ale modlitbu je možné na akýkoľvek deň (i do minulosti a budúcnosti) vygenerovať – poskladať presne tak, ako to pozná každý, kto sa modlí breviár. Práve preto je stránka www.breviar.sk veľkou pomocou najmä pre laikov a tých, ktorých od modlitby Liturgie hodín odrádza "náročné" listovanie a prevracanie stránok s mnohými záložkami. Naopak, zo stránky je možnž vytlačiť konkrétnu modlitbu ranných alebo večerných chvál v jednom súvislom celku bez obtiažneho "listovania" a spájania rôznych častí modlitby. Stránka www.breviar.sk umožňuje zobraziť liturgický kalendár na zadané obdobie (mesiac, rok), môžete si tiež zobraziť tabuľku dátumov pohyblivých slávení pre zadané roky. Obsahuje tiež kompletné Všeobecné smernice o liturgii hodín (aj ich súčasť, Veobecné smernice o liturgickom roku a o kalendári) z breviára.
Je veľkou pomocou, ak si pred ďalekou cestou, keď zvažujete každý kilogram v batožine (napr. pri ceste lietadlom alebo s batohom na pleciach), vopred vytlačíte modlitbu práve na dni vašej cesty. Tiež môže byť užitočná pre kňazov pohodlná príprava textov spoložných modlitieb breviára napr. pre skupiny exercitantov.
Napokon dobrá správa pre tých, ktorí nemajú vždy on-line prístup na internet: "off-line breviár" (vrátane zdrojových kódov) je možné bezplatne stiahnuť a používať pre operačné systémy Windows a UNIX.

Vysielanie Vatikánskeho rozhlasu

Relácia pre mladých predstavujúca slovenské kresťanské internetové stránky
Ľudovít Malík, Juraj Vidéky
Reláciu prevzalo Rádio Lumen, 9. 8. 2003, 21:00-21:15
Reláciu vo formáte MP3 si môžete stiahnuť (6.9MB).

Správa TK KBS TK KBS

Internetová stránka Liturgie hodín
Juraj Vidéky
Servis TK KBS, 1. 4. 2003: Domáci servis (v archíve TK KBS)
Na Veľkú noc 2003 uplynú presne 3 roky, čo bola spojazdnená a zverejnená internetová stránka Liturgie hodín www.breviar.sk. Vďaka úsiliu jej autora a vydavateľstvu Serafín, ktoré poskytlo časť textov v elektronickej podobe, uzrelo svetlo sveta dielo, ktoré pravdepodobne zatiaľ nemá obdobu.
Stránka obsahuje modlitbu ranných a večerných chvál (vešpier), ako aj invitatórium, kompletórium a vybrané posvätné čítania na najväčšie sviatky liturgického roka (Vianoce, Veľkonočné trojdnie). Výhodou oproti inojazyčným stránkam pre liturgiu hodín je fakt, že modlitba ranných a večerných chvál nie je pre každý deň prepisovaná manuálne, ale modlitbu je možné na akýkoľvek deň (i do minulosti a budúcnosti) vygenerovať – poskladať presne tak, ako to pozná každý, kto sa modlí breviár. Práve preto je stránka www.breviar.sk veľkou pomocou najmä pre laikov a tých, ktorých od modlitby Liturgie hodín odrádza "náročné" listovanie a prevracanie stránok s mnohými záložkami. Naopak, zo stránky je možné vytlačiť konkrétnu modlitbu ranných alebo večerných chvál v jednom súvislom celku bez obtiažneho "listovania" a spájania rôznych častí modlitby. Stránka www.breviar.sk umožňuje zobraziť liturgický kalendár na zadané obdobie (mesiac, rok), môžete si tiež zobraziť tabuľku dátumov pohyblivých slávení pre zadané roky. Obsahuje tiež dodatok laického breviára so základnými modlitbami v slovenčine a latinčine, a tiež Všeobecné smernice o liturgickom roku a o kalendári z kňazského breviára. Je veľkou pomocou, ak si pred ďalekou cestou, keď zvažujete každý kilogram v batožine (napr. pri ceste lietadlom alebo s batohom na pleciach), vopred vytlačíte modlitbu práve na dni vašej cesty. Tiež môže byť užitočné pre kňazov pohodlná príprava textov spoločných modlitieb breviára napr. pre skupiny exercitantov.
Napokon dobrá správa pre tých, ktorí nemajú vždy on-line prístup na internet: "off-line breviár" je možné bezplatne stiahnuť a používať aj ako program pre operačný systém Windows.

Katolícke noviny Katolícke noviny

Kresťanský internet (3)
Matúš Demko
KN č. 13/2004, 28. marca 2004 (v archíve KN)
Základňou katolíckeho surfistu je oficiálna stránka Katolíckej cirkvi na Slovensku www.rcc.sk. Prehliadanie môžeme začať myšlienkou na deň alebo čítaním z breviára, ktorý má aj priamu linku www.breviar.sk. Na úvodnej stránke sa nachádzajú novinky zo života Cirkvi, v sekcii venovanej Konferencii biskupov Slovenska (KBS) kontakt na jej členov, definícia pojmu a štruktúry KBS alebo zoznam biskupov na území Slovenska so stručnými životopismi... Stránka tiež poskytuje informácie o kňazských seminároch a vzdelávacích inštitúciách či odkazy a kontaktové adresy na katolícke médiá. Mimoriadne praktická je sekcia Dokumenty a vyhlásenia s dokumentmi Druhého vatikánskeho koncilu, pápežov, biskupov, vatikánskych úradov. Nechýbajú vyhlásenia KBS, pastierske listy, ekumenické texty či Kódex kánonického práva. Servis Tlačovej kancelárie KBS s vlastnou adresou www.tkkbs.sk ponúka najmä domáce a zahraničné spravodajstvo, ako aj prehľad dennej tlače. Stránka www.rcc.sk sa skvalitňuje, hoci napríklad informácie o diecézach stále nie sú úplne kompletné.
Nový slovenský kresťanský portál
KN č. 12/2001, 25. marca 2001 (v archíve KN)
Zmienka o www.breviar.sk v článku, ktorý predstavil verejnosti portál Christ-net.sk s nadpisom Nový slovenský kresťanský portál:
Portál ponúka možnosť zalistovať si v breviári (www.breviar.sk – projekt nezávislý od Christ-Netu), rozjímať nad evanjeliom dňa, zorientovať sa v aktuálnej teologickej alebo spoločenskej problematike a pod.

Zrno Zrno

Breviár v sieti
Terézia Kolková
Zrno č. 29/2001, 19. 7. 2001 (v archíve Zrna)
„Bože, príď mi na pomoc. Pane, ponáhľaj sa mi pomáhať.“ Pre niekoho každodenný nevyhnutný chlieb, pre iného vítané spestrenie modlitebného menu, pre ďalších aspoň občasný zákusok na duchovných cvičeniach alebo mládežníckom výlete. Pre Juraja Vidékyho z Trenčína nie je breviár len duchovnou potravou. „Chcel som sa s ním popasovať ako informatik. Zaujímalo ma, či sa dá naprogramovať – bola to iná úloha ako tie školské.“
„Pohodlnosť človeka vedie k mnohým objavom,“ hovorí o svojich motívoch sprístupniť internetový on-line breviár ďalej. Myslí pritom na náročné listovanie medzi antifónami, žalmami, spoločnými textami atď., ale aj na kňazov, ktorí organizujú duchovné cvičenia, alebo na stanovačku. Všade tam sa hodí, keď sa dá vytlačiť modlitba iba na niekoľko dní. „Plecia cítia každý kilogram v batohu. Teraz stačí zobrať si zopár vytlačených strán a niekoľkotisícstranová „tehla“ môže ostať doma.“
„Najprv som začal skúšať programovať liturgický kalendár. Počiatočné „mindráky“, či dokážem iba z dátumu určiť liturgické obdobie alebo slávenie, sa postupne vytrácali. Prekvapovalo ma, ako sa Všeobecné smernice o liturgickom roku a kalendári dajú algoritmizovať. Potom som začal som zháňať texty, aby som nemusel sám všetko prepisovať.“ Texty v elektronickej podobe Jurajovi sprístupnilo vydavateľstvo Serafín, ktoré nedávno vydalo žaltárovú časť laického breviára. Naponok bolo potrebné nájsť doménu „breviar.sk“ a server. Podarilo sa to aj vďaka Univerzitnému pastoračnému centru v Bratislave. Povbudzoval ho aj Peter Zimen, ktorý spravuje internetovú stránku slovenskej katolíckej cirkvi (www.rcc.sk).
JUBILEJNÝ PRÍSPEVOK CIVILKÁRA
Do breviára sa Juraj „zahryzol“ v októbri 1999 počas civilnej služby vo výpočtovom centre na Rektoráte Univerzity Komenského. „Povedal som si, že popri práci, ktorú som sa snažil vykonávať čo najlepšie, mám trochu času – a nemusím ho neužitočne presedieť pri počítači.“ Prečo práve breviár? „Modlím sa ho už asi päť rokov. Žalmy mám rád. Vyjadrujú človeka a širokú škálu jeho citov od oslavy Boha až po vzburu a výčitky voči nemu. Jednoducho, žalmista si nedáva servítku pred ústa.“ Modlitbu liturgie hodín považuje za užitočný zvyk: „Človek musí mať niečo, čo ho podrží. Ja mám takúto skúsenosť s breviárom. Keď mám dobré obdobia, breviár modlitbu prehĺbi, keď prídu obdobia sucha, mám aspoň niečo, čoho sa dá chytiť.“
On-line breviár mal byť jeho osobným príspevkom k Veľkému jubileu 2000. „V hrubej podobe som ho sprístupnil pred Veľkou nocou 2000.“ Nasledovalo vychytávanie chýb a dolaďovanie nedostatkov. „Mal som svojich stálych kontrolórov. Našťastie, ich ohlasy sú už teraz čoraz redšie.“ Koľko ľudí počítačový breviár využíva? „Nemám presný prehľad – existujú iba štatistiky o čiastočnej návštevnosti. Dostávam však veľa ohlasov – práve dnes mi napríklad napísal chlapík z Valaského Meziříčí. To ma povzbudzuje.“
BREVIÁR A VŠELIČO INÉ
Čo stránka www.breviar.sk vlastne ponúka? Okrem samotného on-line breviára tu návštevník nájde návod na používanie liturgie hodín, jej stručnú charakteristiku aj štatistiky využitia. Môže si prečítať výber zo Všeobecných smerníc o liturgii hodín, kompletnú Všeobecnú smernicu o liturgickom roku a kalendári aj úryvky z apoštolskej konštitúcie Pieseň chvály od Pavla VI. Ďalšie odkazy ho privedú k zbierke všetkých 150 žalmov, ku katolíckemu prekladu Svätého Písma, k základným modlitbám v latinčine a slovenčine, posvätným čítaniam pre Veľkonočné trojdnie a ďalším textom. Autor dáva nesebecky nahliadnuť aj do svojej kuchyne a fajnšmekrom servíruje ukážky z naprogramovaného generovania príslušných modlitieb. Pridal tiež vysvetľujúce odkazy o písmene cirkevného roka, o nedeľnom písmene, o Juliánskom dátume a o prestupnom roku.
Často kladené otázky zhrnul v rubrike FAQ (Frequently asked questions). Odpovedá od tej základnej, čo je to breviár, až po poslednú, či má stránka cirkevné schválenie.
IMPRIMATUR...
„Nemá. Je to aj otázka počítačovej bezpečnosti. Kanonické právo nestanovuje pravidlá pre elektronické dokumenty. Kým vytlačená kniha sa zmeniť nedá, tu v princípe nemožno zaručiť, že sa niekto nedostane na server a priamo v súbore niečo nepreedituje.“ Toto neveľmi nádejné zistenie je zatiaľ jediným výsledkom Jurajovej spolupráce s cirkevnou vrchnosťou.
„Za biskupom Vladimírom Filom, ktorý bol vtedy predsedom liturgickej komisie, som šiel tak trochu previnilo – autorské práva na slovenský preklad berviáramá totiž komisia.“ Cé v krúžku sa však kameňom úrazu nestalo. „Azda ma za použitie textov breviára nebude nik žalovať,“ usmieva sa Juraj. Zatiaľ sa o internetový breviár zaujímajú iba jednotlivci, akoby internet v cirkevnom prostredí ešte nedorástol do veľkosti, hodnej pozornosti. A čo argument o populárizácii spoločnej modlitby cirkvi medzi veriacimi? „Dostal som odpoveď, že ak sa ju chcú naučiť, môžu si prečítať Smernice a zohnať tlačený breviár. Koniec-koncov, podľa biskupa Fila by to aj tak nebola platná liturgická modlitba cirkvi, pretože obrazovka nie je posvätená liturgická kniha.“
KTO ZA TO MÔŽE?
Práca bez opory v autorite cirkvi vyžaduje ešte väčšiu odvahu. Kto sa skrýva za odvážlivcom, ktorý priviedol na svet elektronický breviár? Niečo prezradí vlastná webovská stránka Juraja Vidékyho. Prezentuje sa na nej softvérový inžinier z nemenovanej bratislavskej informatickej firmy, kde pracuje od skončenia civilnej služby pol roka. Predtým študoval na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského. Má 25 rokov a volajú ho Joannes alebo Duurko. „Táto prezývka mi prischla v Sabinove, kde som strávil vzrušujúcu noc, keď som sa stratil kamarátom na stanovačke. Tí ma našli až ďalšieho dňa, keď sa na mňa pýtali na stanici železničiarov: Nevideli ste tu takého... Jáááj – veď tu je akýsi Dúrko.“
Okrem počítačovej klávesnice jeho prsty dôverne poznajú gitarové struny. „Vďačím za to Mirovi Žbirkovi. Inak by som skončil podľa mamičkinho želania pri violončele.“ To by sa na mládežníckych omšiach, táboroch a púťach určite tak neuplatnilo. Gitara stála vlastne aj pri Duurkovom obrátení. Po tradičnej, čiže vlažnej výchove ho na gymnáziu zaujali adventisti aj apoštolská cirkev. „Potom som sa dostal na katolícku omšu s gitarovou hudbou. To ma podržalo v Cirkvi: Zistil som, že aj tu žije osobná viera a že nemusím meniť cirkev. Som však veľký ekumenista.“
O záľube v horách a v turistike nesvedčí Duurkova stránka len odkazmi na známe mládežnícke tábory Katarínka. Umiestnil tu aj „reprezentačný“ Žalm 121. „0krem obsahu ho mám rád pre peknú melódiu, ktorú som mu vymyslel. Často ma tento žalm sprevádza v horách.“
Čo pre informatika a hudobníka znamenajú knihy? „Možno viac ako gitara.“ Dosvedčuje to pohotová riava: Čajka, Malý princ, Gibránov Prorok, Coelhov Alchymista, staroindická Bhagavadgíta... Momentálne v električke aj doma otvára dielo evanjelického teológa Jűrgena Moltmanna Bůh ve stvoření. Na doplnenie Duurkovho profilu jeho stránka obsahuje pravidlá jeho obľúbenej hry Scrabble. Nechýbajú obrázky priateľov a rodného Trenčína.
ŠANCA DAŤ SA ULOVIŤ
Čo priniesla do tejto mozaiky práca na breviári? „Bol som s ním stále. Trúfam si povedať, že som, aspoň v čase najväčšieho zanietenia, rozumel jeho systému viac ako kňazi. Samozrejme, systém nie je modlitba. Aj tak však dúfam, že mi to niečo dalo. Myslím, že breviár znamenal pre mňa zmenu v rôznych oblastiach, ale to je už skôr o vývoji môjho duchovného života.“
Prísľubom zmeny v osobnom duchovnom živote láka breviár stále ďalších. Teraz už nielen v papierovej podobe, ale aj na stránke www.breviar.sk, cez stránku www.rcc.sk alebo ako program, čo môžete mať vo vlastnom počítači bez pripojenia na internet, ktorý si možno z internetu pohodlne stiahnuť. Úplné dokončenie projektu vidí jeho autor ako štafetu, ktorá nemusí ostať v jeho rukách. Ešte chýbajú modlitby cez deň a posvätné čítania. Potom by mohli prísť na rad jazykové mutácie...
Nie nadarmo sa internet prekladá ako medzinárodná sieť. Čo na ňu hovorí Rybár od Genezaretského jazera?
Publikované s láskavým zvolením Zrna.

Katolický týdenník Katolický týdenník

Ranní chvály či nešpory z internetu? Prečo nie?
Pavel Siuda
Katolický týdeník, 18. 2. 2001, str. 5
Nestihli jste se ráno pomodlit z breviáře ranní chvály a kilovou knihu s sebou do práce nechcete vláčet? Vše se dá ještě napravit, pokud máte v zaměstnání počítač s internetem. Breviář totiž existuje již půl roku také ve virtuálním světě. V internetovém breviáři není nutné ani listovat, protože si sám podle data najde žalmy, čtení i přímluvy. Stačí kliknout na www.breviar.sk a začít: „Bože, príď mi na pomoc. Pane, ponáhľaj sa mi pomáhať.“ Ano, tato služba je zatím jen ve slovenštině. Na internet breviář umístil bratislavský absolvent studia informatiky Juraj Vidéky, a umožnil tak tisícům katolíků modlit se denní modlitbu církve od klávesnice počítače.
„Breviář se modlím už asi pět roků, přivedl mě k němu kamarád, který vedl jistý čas naše vysokoškolské spolčo. Když jsem nastoupil na civilní službu, řekl jsme si, že při práci, kterou se snažím dělat na jedničku, mám trochu času, který bych možná trochu neužitečně proseděl u počítače,“ uvedl autor webových stránek s breviářem Juraj Vidéky, jenž se do práce pustil v říjnu 1999. Sháněl doménu a při nezdarech a náročnosti projektu se těšil tím, že jeho práce bude příspěvkem k Jubileu 2000. Breviář se mu podařilo spustit těsně před Velikonocemi v roce 2000. Od té doby na breviáři stále pracuje a vychytává chyby, na které jej upozorňují ti, kdo službu využívají. Denně jich je okolo padesátky.
Text knihy s více než tisícem stran však neopisoval celý. V elektronické podobě jej získal od slovenského vydavatelství Serafín, které část laického breviáře vydalo knižně. Zbývalo ještě najít správný algoritmus na výběr modliteb, což se pětadvacetiletému programátorovi podařilo. „Už dávno mi vrtalo v hlavě, podle jakého systému se vlastně breviář modlí. Když jsem studoval informatiku, začal jsem víc studovat uspořádání jednotlivých modliteb. Později mě překvapilo, jak se Všeobecné směrnice o liturgii hodin a Všeobecné směrnice o kalendáři dají algoritmizovat a naprogramovat,“ říká Juraj Vidéky. Pak ještě zbývalo přidat mnoho "neviditelných dodatku" do samotného textu. Díky nim se program dokáže v textu orientovat a vybírat z něj vhodné části pro modlitbu. Aby se program s breviářem mohl dostat opravdu ke každému umístil na internetovou stránku i funkci stahování souboru. Na dvě diskety si může breviář ve slovenštině stáhnout během několika minut každý. Modrá ikonka se žlutým křížkem může tak přímo z pracovní plochy počítače uživateli připomenout modlitbu, kterou doma nestihl nebo na ni prostě zapomněl.
On line breviář má ještě jednu výhodu, na kterou upozornil sám programátor. „Měla by to být i pomůcka pro kněze, kteří organizují duchovní cvičení, například o víkendech, a chtějí se modlit s věřícími modlitbu breviáře. Nemusí nic přepisovat, program modlitbu podle jejich požadavku vybere a stačí, když si ji vytisknou a namnoží. Hodí se i tehdy, když jede spolčo stanovat. Každý kilogram v batohu je cítit v zádech a je lepší si modlitby na týden vytisknout, než nechat breviář doma a vůbec se nemodlit,“ dodává autor pomůcky, kterou by jistě uvítali věřící ve všech jazycích. PAVEL SIUDA
Publikované s láskavým zvolením KT.

© 1999-2024 Juraj Vidéky